6 Mart 2013 Çarşamba

"Gelecek Program" ve To the Wonder


Bir süredir izlediğim filmlere dair paylaşacağım notlar tutmuyorum pek. O yüzden Terrence Malick gibi bir yönetmenin yeni filmini izleyecek olmanın heyecanıyla beraber, buralar da boş durmasın, yani en azından hala buralardayım diyebileyim diye filmin fragmanı ve kamera arkasını Türkçe altyazılı olarak beraber izleyelim dedim. Tabi diğer bir amacım da şu "gelecek program"daki cinsliği belirtmek.Yine muhtemelen kurgu masasına oturunca çekimler sırasında ana karakterlerden birini oynadığını sanan, ve aslında gerçekten de öyle olan, oyunculardan birisini o masada bırakmıştır Malick. Kurgu evresindeki o büyük değişikliklere rağmen yine büyüleyiciliğinden bir şey kaybetmiyor filmleri ama gayet kişisel beklenti/isteğimi belirtmeden duramayacağım; umarım sonraki filminin kadrosunda bulunan Natalie Portman'a yapmaz bunu.

Hala ilk uzun metrajı Badlands'i unutamıyorken üzerine başka güzel filmleri de geldi ama hiçbirisi bende o ilk filminin etkisini bırakamadı, ki aslında en sıradan anlatıma sahip filmiydi o. Umuyorum en sonunda To the Wonder ile beraber kendisinin o ilk filmini ben de aşmayı becerebilirim artık.

Filmin İngiltere ve İrlanda'nın ardından Fransa'yla beraber ilk vizyona gireceği ülkelerden biri Türkiye. Woody Allen'ın 2010 yapımı You Will Meet a Dark Stranger filmi de çok sevdiğim Büyülü Fener'in 8 mart için listelenmiş "gelecek programı" arasında yer alıyor ayrıca. Bu da benim fazlasıyla garibime gidiyor.
sevgi, sayı ve o tarz bilumum duygularla:;,

0 tepki:

Yorum Gönder

 
Sayfa Üst Görseli Marek Okon'un TOWERS OF GURBANIA isimli illüstrasyonudur.

Sinemaskot © 2008. Müşkülpesent # Umut Mert Gürses