13 Şubat 2013 Çarşamba

Goodbye Dragon Inn / Bu San


Çok sevdiğim özel filmlerden biri olan What Time Is It There? (Ni na bian ji dian)'in yönetmeni Ming-liang Tsai'nın yer yer biraz fazla uzun kaçan planları, Goodbye Dragon Inn'in bir film için aslen kısa olan 82 dakikalık süresini biraz uzamış gibi gösterip kendisini son bir ay içinde izleyen insanlara Altın Küre'de özel ödül almış Jodie Foster konuşmasını hatırlatsa da, filmi bu kadar etkileyici kılan etmen de o planlar olmuş.

Sinemaya yalnız gidenlerin film izlemeye bir güzellemesi ve sinemaya bir ağıtı olan Goodbye Dragon Inn, kapanmak üzere olan bir sinema salonunun son gününü yansıtan, dönüp dönüp afişine bakılacak o filmlerden birisi. Tabi sinemaya yalnız gidenler kadar yalnız sinemaya gidenler diye de söylemeli sanırım, çünkü Ming-liang Tsai'nın düşük dozda kelime kullanarak bu etkiyi bırakabilmesi başka türlü pek mümkün olamazdı. Ve belki bir sayfayı bulmayacak o diyaloglar toplamı içerisinden de dışarıdan etrafta öylece dolaşıyor gibi gözüken insanlara ithafen bu kadar öz bir şey çıkmazdı:

"Artık kimse film izlemeye gitmiyor, ve artık kimse bizi hatırlamıyor."
Aşağıdaki video filmin kapanışı; videonun ilk dakikasına girmeden başlayan, filmin sonunda daha bir kasvetli çınlayan o şarkıyı ayrı olarak bulmaya çalışsam da başaramadım.sevgi, saygı ve o tarz bilumum duygularla:;,

0 tepki:

Yorum Gönder

 
Sayfa Üst Görseli Marek Okon'un TOWERS OF GURBANIA isimli illüstrasyonudur.

Sinemaskot © 2008. Müşkülpesent # Umut Mert Gürses