25 Mart 2012 Pazar

The Proposition


Nick Cave'i tanrı olarak nitelerken abartmadığımın bir göstergesi The Proposition. Bu filmden dört yıl sonra, yani 2009'da çektiği ve dördüncü uzun metrajlı filmi olan The Road'la beraber takip edilesi yönetmenlerden birisi haline gelen John Hillcoat''ın atmosfer yaratmadaki beceresi üzerine Nick Cave'in şarkıları ve kitapları gibi o tekinsiz senaryosuyla kendisine farklı bir mertebe edinen, Avustralya westerni denilebilecek bir film.

Birçok şey gibi, suçun ne olduğunun da çoğunluğun fikrine göre değiştiği dünyada, iyi ve kötünün belirsiz nitelemeler olduğunu başarıyla yansıtıyor film. Doğru veya yanlışın değil; yapılmış olanın, yapılması istenenin ve yapılacak olanın var olduğunu, bunun dışındaki her şeyin insanın kendini oyalayışından başka bir şey olmadığını şiddetin merkezde olduğu bir hikayeyle işliyor, hem nasıl şiddet olmasın temelinde insan olan hikayenin.

Nick Cave ve Warren Ellis'in beraber hazırladıkları soundtracklerin de ayrı bir güzel olduğunu eklemeli.sevgi, saygı ve o tarz bilumum duygularla:;,

0 tepki:

Yorum Gönder

 
Sayfa Üst Görseli Marek Okon'un TOWERS OF GURBANIA isimli illüstrasyonudur.

Sinemaskot © 2008. Müşkülpesent # Umut Mert Gürses