17 Haziran 2011 Cuma

Seninle Konuşacağımız Bazı Şeyler Var #4

* Terrence Malick bir dönüyor tam dönüyor anlaşıldığı kadarıyla. 2005 yapımı The New World'den sonraki ilk filmi olan Altın Palmiye'li The Tree of Life'dan sonra gelmesi beklenen Rachel McAdams, Ben Affleck, Rachel Weisz ve Javier Bardem'li isimsiz deneysel romantik filmi bir yana, bu yaz yeni bir film çekimine başlayacağı söyleniyor. Tabi The Tree of Life'ın montajını iki yılda yaptığını göz önüne alırsak bu filmleri izlemek oldukça uzun zaman alabilir ama gerçek olan bir şey var ki, yeter ki Terrence Malick daha fazla film çeksin, ben uzunca bir süre büyük bir heyecanla beklerim.


Les Cahiers du Cinéma dergisinde The Tree of Life'ın sinematografı yani görüntü yönetmeni Emmanuel Lubezki'nin röportajından IMDB'deki bir kullanıcının İngilizce'ye çevirdiği kadarıyla Malick, The Tree of Life'ın 6 saatlik bir versiyonu üzerinde çalışıyormuş. İngilizce'ye doğru çevrilmiş olduğunu umarak röportajın o bölümünü Türkçe'ye çevirdim bende:

- Malick filmi çekerken kurgu (montaj) hakkında düşünüyor mu?
- Neredeyse her an onun üzerine konuşuyoruz. Ama kurgu için sette en çok düşündüğümüz şeyler son versiyon olmuyor. Belki altı yüz bin metre uzunluğunda film çekimi yaptık. İlk kurgu 8 saat uzunluğundaydı. Terry filmin 6 saat uzunluğunda bir kurgusu üzerinde çalışıyor şu anda. Bence bu gerçekten inanılmaz, harika bir şey. Uzun versiyon büyük ihtimalle çocukların bölümüyle ilgili olacak. İnanılmaz şeyler vardı, gerçekten çok fazla çekim yaptık, Jack'in çocukluğuyla ilgili çok fazla şey: arkadaşları, evrimi, değimleri, çocukluğunu kaybedişinin farkındalığı. Tüm bunları söylememem gerekiyor muydu, bilmiyorum.
The Tree of Life'la ilgili diğer bir şey ise, David Fincher ve Christopher Nolan'ın, yani sinemanın -gişe yönü yüksek olsa da- derinliğini ıskalamayan iki güzel insanı, The Tree of Life ve Terrence Malick'ten övgüyle söz ettiği bir video da hemen aşağıda.Son olarak Malick'in The Tree of Life'a ekleme niteliğinde ve The Voyage of Time isminde bir IMAX projesi olduğunu da ekleyeyim. Bu son projeyi Türkiye'de hakkıyla izleyemeyeceğimizi bildiğim için en sonda kısaca söyleyeyim dedim.
[thefilmstage]

- Bu arada ilk fotoğraf Malick'in bahsettiğim deneysel filminin çekimlerinden. İkinci fotoğraf da sinematograf Lubezki'ye ait.


* Michael Chabon ve eşi Ayelet Waldman tarafından HBO için geliştirilmekte olan Hobgoblin isimli bir dizinin pilot bölümünü Darren Aronofsky'nin yöneteceği söyleniyor. Dizi, İkinci Dünya Savaşı sırasında, kandırma konusundaki yeteneklerini Hitler ve Almanya'nın yenilmesine yardımcı olmak için kullanan bir grup dolandırıcı ve büyücüyü konu alacak. Konusu her ne kadar benim adıma ilgi çekici olmasa da, söz ettiğimiz yapımın bir HBO dizisi olacak olması ve Darren Aronofsky'nin pilot bölümü yönetmek için anılması dikkatimi dizinin üzerine çekti.
[Variety]


* Austin, Texas'ta bulunan Alamo Drafthouse sinemasında "Konuşma ve Mesajlaşma" kuralına uymayan bir izleyici filmden atılmış. Sinemanın kurucusu Tim League; eğer davranış şeklini değiştirip film sırasında sessiz ya da daha genel bir ifadeyle saygılı durmayı beceremiyorsan, seni burada istemiyoruz, ya kurallarımıza uy ya da cehennem ol git ve saygılı olmayı becerene kadar da bir daha gelme, diyor. Tabi ki bu sinema sahibine hayran olmamak elde değil. Aşağıdaki videodan sinemadan atılan o insanın daha sonra sinemayı arayarak bıraktığı sesli mesajı dinleyebilirsiniz. Ve eğer ufak bir İngilizce Küfürlere Giriş kılavuzu arıyorsanız, bu konuda da doğru yerde olduğunuzu söylemeliyim, zira video bunu bize sunuyor.
Bir de tabi sinemada yaşanan bu ve benzeri saygısızlıkları Alamo Drafthouse kadar kibar karşılamayan kurumlar olmasa da kişiler var. Lars Von Trier'in bu konuyla ilişkili Meslekler isimli kısa filmini de yine hemen aşağıda izleyebilirsiniz.sevgi, saygı ve o tarz bilumum duygularla:;,

0 tepki:

Yorum Gönder

 
Sayfa Üst Görseli Marek Okon'un TOWERS OF GURBANIA isimli illüstrasyonudur.

Sinemaskot © 2008. Müşkülpesent # Umut Mert Gürses